Jak odetkać ucho w zależności od przyczyny problemu?

zatkane uszy

Zatkane ucho jest często pojawiającym się problemem zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Wraz z nim występuje szum w uszach, niekiedy ból, a nawet zawroty głowy. Główną przyczyną takiego stanu jest mechaniczne zablokowanie przewodu słuchowego. Ucho można zazwyczaj odetkać, korzystając z prostych domowych sposobów. Ważne jest jednak to, aby najpierw odnaleźć źródło problemu. Nie zawsze jest nim nadmiar woskowiny. Czasem konieczna okazuje się wizyta u laryngologa. W jaki sposób można odetkać ucho samodzielnie, a kiedy udać się z tym do specjalisty?

Zatkane ucho – objawy

Zatkane uszy powodują ogromny dyskomfort związany z nieprzyjemnym odczuciem utraty drożności przewodów słuchowych. Jeśli chodzi o objawy tego zjawiska, zalicza się do nich:

  • upośledzenie słuchu,
  • uczucie pełności wewnątrz przewodu słuchowego,
  • szumy uszne,
  • zawroty głowy,
  • świąd,
  • ból,
  • kaszel.

Co ciekawe, uczucie zatkania ucha jest najczęstszą dolegliwością, z którą pacjenci udają się do gabinetu lekarza rodzinnego tudzież otolaryngologa.

Najczęstsze przyczyny zatkanych uszu

Do zatkania uszu może dojść z wielu różnych przyczyn. Zazwyczaj dzieje się tak przez obecność czopu woskowinowego, a więc konglomeratu składającego się z wydzieliny gruczołów łojowych przewodu słuchowego, włosów i złuszczonych komórek nabłonka. Wśród innych przyczyn wskazuje się:

  • zapalenie skóry przewodu słuchowego zewnętrznego,
  • barotrauma (nagła zmiana ciśnienia zewnętrznego),
  • choroba Meniera (schorzenie dotykające ucho wewnętrzne),
  • ostry albo przewlekły nieżyt nosa oraz zatok obocznych z towarzyszącym zapaleniem trąbki słuchowej,
  • ciało obce w przewodzie słuchowym zewnętrznym,
  • nagła głuchota lub pogorszenie słuchu,
  • woda w przewodzie słuchowym (np. przedostająca się do ucha podczas kąpieli).

Jak odetkać ucho zatkane wodą?

Uczucie zatkanego ucha występuje dosyć często zwłaszcza po kąpieli w basenie czy też po myciu głowy. Aby temu przeciwdziałać, najlepiej ochronić je przed nadmierną wilgocią. Woda zalegająca w kanale słuchowym zewnętrznym stanowi doskonale środowisko do rozwoju bakterii, co prowadzi do uszkodzenia uszu czy też rozwinięcia się stanu zapalnego.

Jak pozbyć się wody z ucha? Można to zrobić na różne sposoby:

  • ziewanie i głębokie wdechy – skutkują ruchem żuchwy, a więc ruchem w obszarze przewodów słuchowych,
  • żucie gumy oraz ssanie cukierków – w czasie żucia dochodzi do wzmożonej produkcji śliny, którą połykasz. Przełykanie pomaga w udrożnieniu przewodu słuchowego,
  • przechylenie głowy – niekiedy wystarczy tylko pochylić głowę i pociągnąć płatek uszny. Co ważne, nigdy nie potrząsaj głową, gdyż w ten sposób doprowadzisz tylko do tego, że woda przedostanie się do głębszych struktur kanału słuchowego.

dziecko ma zatkane ucho po basenie

W jaki sposób odetkać zatkane ucho u dziecka?

U młodych osób przyczyną zablokowania przewodu słuchowego jest najczęściej zalegająca duża ilość woskowiny. Rzadziej natomiast źródłem problemów jest rozwijająca się infekcja ucha. Chcąc oczyścić uszy dziecka, możesz wpuścić do nich kilka kropli specjalnego preparatu do czyszczenia uszu. Takie produkty dostępne są w drogeriach i aptekach. Zadaniem tego środka jest rozmiękczenie woskowiny. Co ważne, podczas aplikacji kropli dziecko powinno mieć pochyloną głowę w stronę przeciwnego, aniżeli zatkane ucho ramienia. Podczas używania takiego produktu do pielęgnacji uszu, poruszać delikatnie małżowiną. Po wypłynięciu woskowiny usuń ją ciepłą wodą. Pamiętaj, aby nie korzystać czasem z patyczków do ucha. Taki zabieg należy wykonywać kilka razy dziennie.

Metody na zatkane uszy przy katarze

A jak odetkać ucho w przypadku przeziębienia? W czasie infekcji występuje obrzęk śluzówek nosa, który niekiedy sięga aż do przewodów słuchowych i trąbki Eustachiusza. Zdarza się, że skutkuje on wrażeniem zatkanych uszu. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest użycie kropli do nosa, które obkurczają jego śluzówkę. Pomocne okazują się też inhalacje z olejków eterycznych i ziół.

Aby przygotować taką inhalację:

1. Wlej litr gorącej wody do miski.

2. Dodaj do niej kilka kropli oleju eterycznego.

3. Pochyl się nad miską, a na głowę zarzuć ręcznik.

4. Wdychaj unoszące się opary przez co najmniej kilka minut.

Jeżeli katar się przewleka, wówczas udaj się do specjalisty. Może to oznaczać zapalenie zatok.

Jak odetkać ucho zatkane kroplami?

Jeśli przyczyną zatkanego ucha jest zalegająca woskowina, wówczas warto sięgnąć po naturalne preparaty, które znajdują się zazwyczaj w każdym domu.
Zablokowaną woskowinę uszną jest w stanie rozbić: oliwka dla dzieci, oliwa z oliwek, gliceryna, olej mineralny czy woda utleniona. Kilka kropli należy delikatnie podgrzać, po czym wystarczy zaaplikować je do przewodu pokarmowego. Co ważne, trzeba trzymać pochyloną głowę, tak aby płyn mógł bez trudu spłynąć niżej. Wybrana substancja powinna znajdować się w uchu przez ok. 10-30 sekund. Kiedy wylejesz ją z ucha, oprócz płynu powinna też pojawić się mała ilość woskowiny. Korek woskowinowy skutecznie usuwa oleista substancja. Sprawdzi się w tym celu także parafina do ucha. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać kilka razy dziennie, przez kilka dni. Dzięki temu da najlepsze efekty, a więc woskowina rozrzedzi się i rozpuści, a ucho nie będzie już zatkane.

Jak samemu zrobić płukanie ucha?

W przypadku dużej ilości zalegającej woskowiny pomoże płukanie ucha. Płukanie polega na aplikacji wody o temperaturze pokojowej do ucha, przy użyciu strzykawki (20-30 ml). Do rozpuszczania nagromadzonej woskowiny sprawdzi się zwłaszcza woda utleniona.

Aby wykonać płukanie, usiądź pionowo z ręcznikiem na ramieniu. Następnie umieść w uchu strzykawkę i kieruj ją w górę i do tyłu. Teraz naciśnij ją, aby woda wlała się do ucha.

czyszczenie uszów strzykawką z wodą przez laryngologa

Zatkane uszy podczas lotu samolotem – jak je odetkać?

W czasie lotu samolotem czy też jazdy windą do uszu dostaje się spora ilość powietrza. Wciska się ono w trąbkę Eustachiusza, skutkując jej zwężeniem i uczuciem zatkanych uszu. Sposobem na ich odetkanie jest żucie gumy, jak i ssanie cukierków. Dochodzi wtedy do zwiększonego wytwarzania śliny, której połykanie odtyka przewód słuchowy. Problem może też rozwiązać ziewanie, które wspomaga ruch w obszarze ucha, a co za tym idzie, wspiera udrażnianie przewodu słuchowego. Warto pamiętać też, że uszy łatwiej odetkać podczas prostego siedzenia, gdyż ułatwia to odpływ powietrza.

Jak odetkać ucho zatkane ciałem obcym?

Co zrobić, żeby odetkać uszy zatkane ciałem obcym? Zatkanie przewodu słuchowego ciałem obcym przytrafia się w szczególności tym najmłodszym. Może być to każdy niewielki przedmiot, kawałek zabawki, koralik, klocek lego czy jedzenie. Jeśli czyścisz dziecku uszy patyczkami, może też zdarzyć się, że część waty zostanie w kanale słuchowym. W jaki wówczas odetkać zatkane ucho? Jeżeli ciało obce ma owalny kształt i jest miękkie, wtedy nie trzeba martwić się o uszkodzenie słuchu dziecka. W tym wypadku możesz samodzielnie pozbyć się ciała obcego, o ile oczywiście jest ono widoczne w kanale słuchowym. Do wyciągania najlepiej użyć pęsety. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli ciało obce jest twardym przedmiotem, czy też ostro zakończonym. Wtedy najlepiej udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty jest też konieczna, jeśli dziecko skarży się na ból czy też wystąpił wyciek z ucha.

Problem z zatkanym uchem – kiedy udać się do laryngologa?

Kontakt z lekarzem jest niezbędny, jeśli uczucie zatkanego ucha utrzymuje się przez okres 3 dni, jak i wtedy, jeśli towarzyszą mu inne przykre objawy. Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, jeżeli uczuciu zatkanego ucha towarzyszą:

  • ból,
  • zawroty głowy,
  • szumy w uchu,
  • obrzęk,
  • nagłe pogorszenie słuchu.

W tym wypadku lekarz zleci potrzebne badania diagnostyczne, w celu odnalezienia źródła objawów. Jeśli u pacjenta wystąpił obrzęk, bolesność czy wysięk ropny, wówczas laryngolog może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych.

laryngolog

Zatkane uszy są bardzo uciążliwym objawem. Zazwyczaj ich przyczyna jest prozaiczna, jednak mogą za nią stać też poważne schorzenia. Właśnie dlatego, nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie potrzeby warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu czy laryngologiem.