Wraz z końcem lata i coraz chłodniejszymi nocami, powraca zwykle temat sezonu grzewczego. Kaloryfery w niektórych blokach w dalszym ciągu pozostają zimne, podczas gdy w innych ogrzewanie działa już od jakiegoś czasu. Kiedy zaczyna się sezon grzewczy i do kiedy potrwa? Jak przygotować się na jego rozpoczęcie?
Sezon grzewczy – od kiedy w 2022?
Okres grzewczy trwa w Polsce, ze względu na uwarunkowania klimatyczne, zwykle nie krócej niż 7 miesięcy. To, kiedy okres grzewczy zacznie się w konkretnym budynku, zależy jednak od zarządców lub właściciela tej nieruchomości. Nie istnieje narzucony przez prawo termin, kiedy uruchomienie centralnego ogrzewania staje się bezwzględnie wymagane.
Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Gospodarski w 2007 roku:
- za sezon grzewczy uważa się okres, kiedy ciągłe dostawy ciepła do budynków wymuszane są przez warunki atmosferyczne.
Nie jest to jednak na tyle precyzyjny zapis, aby można było podać dokładną datę uruchomienia grzejników.
Od kiedy do kiedy sezon grzewczy w blokach?
Bloki mieszkalne najczęściej należą do wspólnot mieszkańców lub spółdzielni mieszkaniowych. Każdorazowo, o rozpoczęciu sezonu grzewczego decydują w nich więc zarządy tych spółdzielni lub wspólnot. W wielu miejscach sezon grzewczy już trwa. Jego wcześniejsze rozpoczęcie spowodowane było spadkiem temperatur w nocy poniżej 10oC już na początku września. W innych miejscach jednak kaloryfery pozostają zimne, choć zwykle centralne ogrzewanie uruchamiano na przełomie września i października.
Wynika to z decyzji zarządców budynków, związanych ze znacznym wzrostem kosztów ciepła. Od kiedy sezon grzewczy w tych miejscach? Najczęściej ciepło w grzejnikach pojawi się na przełomie października i listopada. Odgrzewanie powinno działać do końca kwietnia – choć w tym przypadku ponownie wiele zależeć będzie od temperatury na dworze.
Uruchomienie centralnego ogrzewania – jak się przygotować?
Niezależnie od tego od kiedy do kiedy potrwa okres grzewczy, warto się do niego odpowiednio przygotować. Ze względu na coraz wyższe ceny ciepła systemowego, należy korzystać z niego w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Z tego względu konieczne jest:
- sprawdzenie stanu grzejników, ewentualne ich odpowietrzenie, wyczyszczenie z zalegającego kurzu i sprawdzenie działania termostatów;
- usunięcie wszelkich zasłon i innych przedmiotów, które mogłyby blokować rozchodzenie się ciepła;
- sprawdzenie szczelności okien i drzwi balkonowych, ewentualnie założenie odpowiednich uszczelek, które zmniejszą straty ciepła.
W czasie, kiedy zaczyna się sezon grzewczy, temperatury na zewnątrz są zwykle dodatnie, nawet w nocy. Warto pamiętać więc o odpowiednich ustawieniach termostatów. Temperatura w sypialni w nocy nie musi przekraczać 18oC. W chłodniejszym pomieszczeniu śpi się znacznie lepiej, szczególnie, że i tak przykrywamy się kołdrami. Trzeba również pamiętać, by w czasie sezonu grzewczego mieszkania wietrzyć krótko, ale intensywnie. To również pozwoli minimalizować straty ciepła.
Oczekując na uruchomienie centralnego ogrzewania, warto sprawdzić, czy mieszkanie jest gotowe na sezon grzewczy.