Ból w piersiach – okres czy ciąża? Jak rozpoznać różnicę w bólu piersi

ból piersi

Ból w piersiach to jeden z najczęstszych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, na jaki skarżą się kobiety. Niestety, jest to także jeden z pierwszych objawów ciąży, co utrudnia nam rozpoznanie znaczenia bólu w piersiach. Jaka jest różnica pomiędzy bólem piersi związanym z PMS a tym zwiastującym ciążę?

Dlaczego tak trudno jest rozróżnić PMS od ciąży? 

Zarówno przed miesiączką, jak i w początkowej fazie ciąży występują podobne objawy. Mdłości, zwiększony apetyt, wahania nastroju ból brzucha czy piersi – to wszystko może wskazywać na zbliżający się okres lub ciążę. Z czego to wynika? 

Objawy przed okresem oraz w czasie ciąży wynikają ze zmian hormonalnych w organiźmie kobiety. W wieku rozrodczym, stężenia hormonów takich jak progesteron czy estrogeny, zmieniają się w każdej z czterech faz cyklu miesiączkowego, wywołując określone objawy. Ciąża jest czasem szczególnych wahań i zmian w układzie hormonalnym, co przekłada się na nieraz uciążliwe dolegliwości. 

Krwawienie może być oznaką wczesnej ciąży 

Jednym z rozwiązań na określenie czy jesteśmy w ciąży czy nie, jest poczekanie na pojawienie się krwawienia. Zwykle powinno to oznaczać miesiączkę i brak zapłodnienia, jednak krwawienia we wczesnej ciąży są częste, a ciężarne często mylą je z okresem. Pojawienie się krwawienia może, ale nie musi oznaczać okresu, dlatego najlepszym sposobem na upewnienie się będzie wykonanie domowego lub laboratoryjnego testu ciążowego, który rozwieje nasze wątpliwości. 

Jaka jest różnica w bólu piersi przed okresem a w ciąży? 

Rozpoznanie różnicy między bólem i tkliwością piersi spowodowaną PMS a tym związanym z ciążą jest trudne, ale nie niemożliwe. Występują bowiem bardzo subtelne różnice między tymi dwoma bólami, a do ich odróżnienia niezbędna jest dobra znajomość swojego biustu i jego codziennego wyglądu. 

We wczesnej ciąży można dostrzec następujące objawy niedotyczące zbliżającej się miesiączki; 

  • Widoczne, rozszerzone naczynia krwionośne na piersiach, mogą mieć niebieskawe zabarwienie, 
  • Pojawienie się uczucia pieczenia wokół sutków – ból sutków
  • Piersi stają się wyraźnie cięższe, 
  • Brodawki sutkowe mogą stać się ciemniejsze i większe 

Powyższe objawy zwykle pojawiają się około tygodnia lub dwóch po zapłodnieniu i mogą trwać różną ilość czasu. Jeśli je zauważymy, a jesteśmy aktywne seksualnie i istnieje ryzyko, że doszło do zapłodnienia, tymczasem okres nie przychodzi, możemy podejrzewać ciążę. Prosty test ciążowy z apteki czy drogerii (ich skuteczność jest podobna) pomoże nam rozwiać wątpliwości. 

Z kolei objawy typowe zarówno dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego jak i ciąży to; 

  • Obrzęk piersi, 
  • Zwiększona tkliwość, wrażliwość na dotyk, 
  • Uczucie napuchniętych piersi 

Dodatkowo, ból w piersiach spowodowany ciążą zwykle jest bólem narastającym z każdym dniem, jego intensywność się zwiększa. W przypadku bólu związanego z okresem, powinien raczej słabnąć z czasem. 

Jakie objawy mogą towarzyszyć bólowi piersi w wczesnej ciąży?

Rozpoznanie, czy ból piersi jest powiązany z ciążą, mogą nam ułatwić inne objawy, charakterystyczne dla wczesnej ciąży, takie jak:

  • Częste oddawanie moczu,
  • Nudności,
  • Zwiększony apetyt,
  • Zaparcia,
  • Zwiększenie ilości wydzieliny z narządów płciowych, 
  • Podwyższona temperatura 

Jak zmieniają się piersi w czasie ciąży? 

Jeśli wystąpiło zapłodnienie, to już po kilku dniach można zauważyć pewne zmiany. Oprócz zwiększonej tkliwości może także pojawić się uczucie mrowienia w piersiach oraz – co zazwyczaj jest najbardziej charakterystyczne – piersi zaczynają rosnąć. Wzrost piersi zwykle rozpoczyna się między trzecim a ósmym tygodniem ciąży. 

ból piersi w ciąży

Czym charakteryzuje się ból piersi przed miesiączką? 

Bardzo ciężko jest dokładnie scharakteryzować cechy bólu piersi przed okresem. Każda kobieta przechodzi miesiączkę indywidualnie, co wiąże się z różnymi objawami, charakterystycznymi dla danych osób. Nie ma określonego zestawu pewnych objawów bólu piersi, które wiążą się ściśle z miesiączką. 

Co dokładnie dzieje się z bolącymi piersiami w ciąży? 

Dlaczego tak właściwie piersi bolą podczas ciąży? W przeciwieństwie do miesiączki, nie jest to powiązane jedynie z hormonami, w szczególności w późniejszych miesiącach ciąży. Wraz z rozwojem ciąży, piersiach rozpoczynają się kształtować kanaliki mlekowe, niezbędne do prawidłowego przebiegu nadchodzącej laktacji. Innymi słowy, piersi przygotowują się do wytwarzania mleka i karmienia potomstwa. 

Kiedy mogą boleć piersi? 

Piersi mogą boleć nie tylko podczas okresu czy ciąży, ale także w środku cyklu menstruacyjnego. Może to wynikać z zmian hormonalnych czy odkładania wody przez tkankę tłuszczową piersi, co prowadzi do ich obrzęku. Warto zdawać sobie sprawę, z tego, że piersi mogą boleć same z siebie – nie każdy ból piersi musi oznaczać ciążę lub menstruację. 

Ból w piersiach – kiedy jest niepokojący? 

Jeśli ból piersi utrzymuje się przez całą ciążę, nie ma powodów do zmartwień – to nieprzyjemna, lecz całkiem naturalna i częsta sytuacja. Jednak w przypadku kiedy piersi bolą także po porodzie, a ból nie chce ustąpić, może to oznaczać np. nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi, nawał pokarmu bądź zapalenie piersi. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy udanie się do lekarza lub położnej w celu konsultacji. 

Zmiany nastroju 

Huśtawki nastrojów, odczuwanie na przemian smutku, złości czy niepokoju to objawy typowe zarówno dla PMS jak i ciąży. W momencie, w którym jednak dojdzie do krwawienia, a nie mamy pewności czy jest to okres czy krwawienie implantacyjne, zmiany nastroju także pozwolą nam zweryfikować czy nie jesteśmy w ciąży. W przypadku ciąży wahania nastrojów mogą się utrzymywać nawet do końca dziewiątego miesiąca, z kolei w przypadku miesiączki miną wraz z zatrzymaniem krwawienia. 

Ból w piersiach po bokach a ciąża

Czy lokalizacja bólu ma znaczenie? Niestety, najprawdopodobniej nie ma to większego znaczenia. Ból w różnych częściach piersi może oznaczać zarówno ciążę, jak i miesiączkę i jego lokalizacja jest bardzo indywidualną kwestią.

Czy ból w piersiach i spóźniony okres zawsze oznaczają ciążę? 

Te pytanie na pewno zadało sobie wiele kobiet, a odpowiedź na nie jest bardzo prosta; otóż nie oznaczają. Przyczyn opóźnionej miesiączki może być wiele, od stresu, po aktualne infekcje czy przyjmowane leki. Ból w piersiach może towarzyszyć miesiączce lub ciąży, lecz może także być sygnałem większych problemów, w szczególności jeśli chodzi o wszelkie obrzęki i podejrzane guzki. Obecność guzków jest naturalna, ale należy uważać na te, które pojawiły się nagle i nie znikają – jest to znak, aby udać się do lekarza. 

Ból w piersiach przed okresem a ciąża – podsumowanie 

Ból w piersiach to jeden z pierwszych objawów ciąży, mogący utrzymywać się przez całą ciążę, przybierając różne formy. Nie jest to jednak najbardziej pewny objaw ciąży, gdyż może oznaczać także nadchodzącą miesiączkę. Z tego powodu najlepszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenie ciąży będzie wykonanie testu ciążowego, który rozwieje nasze wątpliwości. Organizm kobiety jest skomplikowany i ściśle regulowany przez hormony, których stężenie cyklicznie się zmienia, dlatego objawy takie jak bóle piersi czy tkliwość mogą występować w różnych sytuacjach.