Mango to pięknie wyglądający, a do tego pyszny owoc tropikalny, coraz częściej goszczący również w menu Polaków. Owoce mango stanowią bogate źródło magnezu i potasu, są więc zalecane osobom borykającym się z wysokim ciśnieniem krwi. Nie brakuje w nich również wielu witamin. Chcąc spróbować soczystego miąższu, stajemy jednak często przed dylematem: jak obierać mango? A kiedy już zostanie obrane, to jak pokroić mango, żeby nie zmarnować ani kawałka?
Czy obieranie mango jest konieczne?
Trzymając w dłoniach owoc, o charakterystycznym walcowatym kształcie, wiele osób zastanawia, czy obieranie mango jest w ogóle konieczne. Skórka mango jest błyszcząca, zielono-czerwona. Owoc ma wyjątkowo przyjemny aromat, wyczuwalny już przez skórkę. Czy mango można zjeść jak jabłko, bez obierania?
Okazuje się, że skórka owocu zawiera wiele cennych substancji odżywczych, w tym związki o potwierdzonym działaniu przeciwcukrzycowym i przeciwrakowym, a także witaminy w ilościach wyższych niż miąższ. Nie jest więc trująca i można ją zjeść, również na surowo. Co jednak przemawia za tym, żeby jednak obierać mango?
- Skórka może zawierać znaczne ilości pestycydów, konserwantów i sztucznych wosków.
- W przypadku osób szczególnie podatnych, skórka może wywołać objawy alergii o znacznie większym nasileniu, niż miąższ owocu.
- Skórka mango jest twarda, trudna do pogryzienia i nie przypomina w smaku soczystego wnętrza – może być nawet lekko gorzka.
Jak prawidłowo obrać mango?
Jak obrać mango, szybko i nie marnując ani kawałka owocu? Istnieje kilka sposobów.
Pierwszy polega na obraniu mango za pomocą skrobaczki do warzyw, przed pokrojeniem owocu. Nie jest to trudne, kłopot może jednak sprawić fakt, że miąższ jest dość śliski i owoc może się wyślizgiwać z rąk.
Mango można obierać również po pokrojeniu na plastry, okrajając miąższ od skórki ostrym nożykiem, łyżką, a nawet szklanką. Ta ostatnia metoda, choć dość zaskakująca, sprawdza się naprawdę dobrze. Wystarczy położyć plaster mango skórką do dołu, ma następnie za pomocą odwróconej denkiem do góry szklanki odkroić miękkie wnętrze od twardej skórki.
Na co uważać krojąc mango?
Jak pokroić mango i na co zwrócić uwagę? Po pierwsze, we wnętrzu spłaszczonego walca znajduje się spora pestka. Zwykle więc w pierwszej kolejności odkraja się dwa plastry, z jednej i drugiej szerszej strony owocu, o grubości mniej więcej jednej trzeciej części całości. Pozostaje środkowy plaster z dużą pestką w środku. Można z niego po prostu obgryźć miąższ, albo odciąć go nożem.
Pozostałe dwa kawałki zwykle kroi się w szachownicę. W tym celu układa się plaster skórką do dołu i nacina najpierw pionowe, a potem poziome pasy, o grubości około 1,5 cm. Należy uważać, aby nie docinać do samej skórki. Później za pomocą szklanki można wyjąć cały miąższ. Można też wygiąć miąższ ze skórką, wciskając ją do wewnątrz. Powstanie efektowny, owocowy jeżyk.
Jak kroić mango, które najpierw zostało obrane skrobaczką? Ponownie, dzielimy je na trzy plastry. W środkowym jest pestka, dwa zewnętrzne warto pokroić w kostkę. Owoc ma dość włóknistą strukturę i najłatwiej jest go zjeść po przekrojeniu tych ciągnących się nitek na krótsze fragmenty.