Co może oznaczać swędzenie skóry wieczorem?

swędzenie skóry

Swędzenie skóry może być nie tylko dokuczliwą przypadłością, ale także zwiastunem kłopotów ze zdrowiem. Zdarza się, że nasila się ono w godzinach wieczornych i negatywnie wpływa na zasypianie, a także zaburza sen nocny, co w efekcie bardzo źle wpływa na to, jak funkcjonujemy w dzień. Dodatkowo czerwone plamy oraz ślady po zadrapaniach nie wyglądają dobrze i mogą negatywnie działać na nasza samoocenę. Niektórzy skarżą się na swędzenie po kąpieli oraz w różnych innych wypadkach. Kiedy warto przyjrzeć się bliżej temu problemowi i jak można sobie pomóc? Czy swędzenie skóry to rzeczywiście tylko błahostka?

Dlaczego skóra swędzi?

Skąd tak w ogóle bierze się uczucie swędzenia? Różne substancje, nazywane pruritogenami pobudzają receptory świądu, a to powoduje, że zaczynamy się drapać. Niestety, nie do końca jest to dobre rozwiązanie. Kiedy intensywnie będziemy pocierać swędzące miejsce, wówczas często powstaje stan zapalny, nierzadko tworzą się także rany, a swędzenie ustaje tylko na chwilę, po czym znów się nasila, tworzymy więc w ten sposób błędne koło.

Co może wywoływać swędzenie skóry?

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na swędzącą skórę. Do tych, które spotyka się najczęściej należą czynniki alergiczne. Stosowanie różnego rodzaju kremów, żeli do mycia, czy też innych produktów, po których nasza skóra nie tylko swędzi, ale często także pokrywa się plamami lub wysypką. Osoby, mające wrażliwą skórę nie powinny także nosić niektórych ubrań.

Niekiedy swędząca skóra, to efekt przebywania w pomieszczeniu z suchym powietrzem. Innym czynnikiem, wywołującym świąd mogą być przyjmowane przez nas leki, ale także ciąża oraz różnego rodzaju choroby, także te, na tle nerwowym.

Z jakiego powodu wieczorem i w nocy mocniej odczuwamy swędzenie skóry?

Wielu ludzi skarży się na swędzącą skórę wieczorem. Dlaczego tak się dzieje?

  • W nocy zaburzone jest wydzielanie niektórych hormonów oraz substancji, przez które możemy znacznie silniej odczuwać swędzenie skóry. Zwiększa się także wydalanie przez skórę wody.
  • Wieczorami, a zwłaszcza po kąpieli skóra może być podrażniona poprzez różnego rodzaju czynniki, takie jak: gorąca woda czy też płyny do kąpieli i mydła.
  • W godzinach wieczornych zwyczajnie bardziej zwracamy uwagę na różnego rodzaju dolegliwości. W ciągu dnia żyjemy aktywnie, a co za tym idzie, często nie mamy czasu skupiać się na dolegliwościach, które nie są mocno dokuczliwe. Wieczorami, gdy rozsiadamy się wygodnie na kanapie lub kładziemy do łóżka, swędzenie może jednak stanowić spory problem i powodować dyskomfort.
  • Swędzenie nocne może być przyczyną niektórych chorób. Zdarzają się sytuacje, kiedy z pozoru niegroźne podrażnienie skóry pod wieczór sygnalizuje, że w organizmie nie dzieje się dobrze. W sytuacji, gdy występuje ono bardzo często, warto zasięgnąć opinii lekarza.

Jakie choroby wiążą się z występowaniem świądu skóry?

Istnieją pewne schorzenia, które objawiają się podrażnieniem skóry. Jakie?

  • Grzybica
  • Świerzb
  • Opryszczka
  • Łupież
  • Wszawica
  • Atopowe zapalenie skóry
  • Pokrzywka
  • Łuszczyca
  • Nadmierna suchość skóry
  • Choroby wątroby oraz dróg żółciowych.
  • Choroby układu krwiotwórczego, między innymi chociażby niedobór żelaza.
  • Podrażnienia, wywołane alergenami, ugryzieniami owadów, czy też oparzeniami.
  • Zakażenie wirusem HIV.
  • Choroby na tle nerwowym.

Czy można pozbyć się świądu w warunkach domowych?

Bardzo często, za swędzącą skórę odpowiadają alergie lub też podrażnienia, które wynikają ze stosowania różnego rodzaju środków higienicznych. W takiej sytuacji nie jest to nic groźnego, a zatem można pozbyć się swędzącej skóry eliminując czynniki, które nas podrażniają. Na początek wystarczy zmiana kremów, czy balsamów do ciała, warto także unikać drapania się, a jeżeli jest to bardzo trudne, można w swędzące miejsca przyłożyć zimny kompres. Dobrze byłoby także zastanowić się, czy nie przyjmujemy jakichś leków lub nie zmieniliśmy czegoś w diecie i wówczas nie pojawił się świąd. Kiedy jednak nie przychodzi nam do głowy żadne logiczne wytłumaczenie, skąd takie nasilające się wieczorem swędzenia, warto jednak skorzystać z pomocy lekarza. Alergie, często są stanem, który mimo wszystko wymaga podawania leków, dlatego kiedy je podejrzewamy, powinniśmy nie tylko unikać alergenów, ale również się przebadać.

Swędząca wieczorem skóra, a niedobory witamin

Skóra, bardzo często daje nam znak, że w organizmie nie dzieje się najlepiej. Niekoniecznie jednak świąd musi wiązać się z groźną chorobą. Czasami wynika on z niedoborów pewnych witamin. Być może brakuje nam żelaza lub zwyczajnie pijemy zbyt mało wody. Odpowiednie nawodnienie jest bowiem niezbędne do tego, aby także skóra była jędrna i zdrowa.

swędzenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jedna z najczęstszych przyczyn świądu w godzinach wieczornych

Jednym z najpopularniejszych przyczyn swędzenia skóry wieczorem jest atopowe zapalenie skóry. Bardzo często taka przypadłość dotyka dzieci, ale nie jest wykluczone, że zdiagnozuje się ją u dorosłego. Jest to choroba przewlekła, która często nasila się w pewnych okresach, a w innych nieco bardziej wycisza. Można mieć więc wrażenie, że sobie z nią poradziliśmy, jednak w takiej sytuacji, zdecydowanie warto wybrać się do lekarza i podjąć leczenie. Co może wskazywać, że to właśnie AZS jest u nas problemem?

  • Sucha skóra, ze skłonnościami do otarć, podatna na zranienia. 
  • Podrażnienia występujące głownie w zgięciach łokci, kolan, na twarzy, szyi, 
  • Zaburzenia układu immunologicznego. 

Grzybica, jako przyczyna świądu

Zakażenia grzybiczne to kolejny, bardzo popularny powód swędzącej skóry. Można podejrzewać, że występuje ono u nas kiedy:

  • Swędzą nas najczęściej stopy, a także miejsca intymne.
  • Skóra, w swędzącym miejscy jest zaczerwieniona, a czasem łuszczy się lub wygląda, jakby pokrywały ją małe łuski.
  • Grzybica występuje po kontakcie z zakażonym przedmiotem lub osobą, która mogła ją przenieść. Konsultacja z lekarzem jest tutaj wskazana po to, aby mógł on dobrać odpowiedni sposób leczenia, a przede wszystkim dlatego, aby móc ją wyleczyć i nie przenosić dalej.

Swędząca skóra w ciąży

Kobiety ciężarne także mogą skarżyć się na swędzącą skórę. Najczęściej dotyczy to skóry brzucha, ud, pośladków i piersi. W większości przypadków nie jest sygnałem do niepokoju, gdyż skóra w tych miejscach po prostu się rozciąga. Bardzo rzadko jednak taka dolegliwość może być przyczyną cholestazy ciężarnych. W takiej sytuacji swędzenie nasila się w godzinach wieczornych i nocnych, swędzą stopy i dłonie. Wynikać to może z nadwrażliwości na hormony ciążowe i powodować podwyższenie kwasów żółciowych i bilirubiny. Przyszła mama, powinna koniecznie powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.

Swędząca skóra wieczorem, a niedobór żelaza

Kiedy organizm domaga się niektórych składników, wtedy także często skóra daje nam różne znaki. Swędzenie, które nasila się wieczorem oraz w nocy, może sygnalizować, że mamy za mało żelaza. Nie jest to oczywiście problem, który ciężko wyeliminować, jednak zalecana jest konsultacja z lekarzem, gdyż brak tego składnika w naszym organizmie może się wiązać z inną poważną chorobą – ziarnicą złośliwą.

Jak leczy się swędzącą skórę?

Wyeliminowanie problemu, jakim jest swędząca skóra może być bardzo proste. Czasem wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, czy też środków chemicznych, jakie stosujemy. Co, jeżeli jednak będziemy musieli udać się do lekarza? Jakie leczenie może zostać wprowadzone i kiedy specjalista postawi diagnozę?

  • Na początku będzie trzeba ustalić przyczynę. Tutaj warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż może się okazać, że czeka nas seria badań i testów. Możliwe, że lekarz zleci badania krwi, moczu, a nawet wycinka skóry.
  • Kiedy uda się już zdiagnozować problem, wówczas lekarz ustali, jakie leki należy przyjmować. Dobrze jest podejść do tematu na poważnie i nie bagatelizować go, nawet jeżeli wydaje się to niegroźną przypadłością. Przyjmowanie leków, wedle zaleceń powinno przynieść dużą ulgę.
  • Niekiedy przy leczeniu świądu stosowana jest fototerapia, czyli inaczej mówiąc naświetlanie skóry.

Przy jakim nowotworze swędzi skóra?

Najpoważniejszymi chorobami, jakie mogą się objawiać swędzącą skóra są oczywiście nowotwory. Może być ono efektem uwalniania przez organizm chorego substancji chemicznych, które mają za zadanie zwalczyć intruza. Chłoniak skóry często będzie objawiał się świądem, ale także plamami i wykwitami na ciele. Dodatkowo przy tym nowotworze występują także powiększone węzły chłonne oraz osłabienie organizmu. Diagnozę dobrze jest, jak w przypadku każdego innego nowotworu otrzymać szybko, gdyż często daje to ogromne szanse na jego wyleczenie.

Swędzenie skóry wieczorem, jako objaw stresu

Stres, jak wiadomo potrafi skutecznie uprzykrzać życie. Problemy na tle nerwowym mogą także powodować kłopoty ze skóra. Kiedy więc zaczynami nerwowo się drapać, to może oznaczać, że warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Podczas silnego stresu nasilają się między innymi objawy AZS, trądziku, czy też łuszczycy oraz pokrzywki. Osoba, która dodatkowo nerwowo drapie się w swędzącym miejscu, powoduje, że często nieprzyjemna dolegliwość się nasila, dlatego tak ważne jest to, aby również w tej sytuacji odpowiednio reagować.

Swędząca skóra głowy

Bardzo często obszarem, który mocno swędzi jest głowa. Uporczywe drapanie się po niej, może powodować rany i zaczerwienienia, które w efekcie doprowadzą do zapalania mieszków włosowych. Inne powody, dla których skóra na głowie może swędzieć to na przykład wszy, łupież, łuszczyca czy też zwyczajnie przesuszona lub nawet zbyt silnie przetłuszczająca się skóra.

Swędzenie skóry wieczorem, może wydawać się czymś całkiem niegroźnym, jeżeli jednak mimo wszystko zwróciliśmy na nie uwagę to znak, że dobrze byłoby przyjrzeć się bliżej swojemu zdrowiu. Kiedy świąd pojawia się regularnie i od dłuższego czasu, warto w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego, który, w razie konieczności pokieruje nas dalej. Wyeliminowanie swędzenia skóry poprawi komfort naszego życia, zatem nawet jeżeli jego przyczyna okaże się czymś całkowicie nieistotnym, to mimo wszystko warto ją poznać i zwyczajnie się jej pozbyć.