Ból ucha u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

ból ucha u dziecka

Ból ucha u dziecka jest najczęściej objawem rozwijającego się zapalenia ucha środkowego. Dziecięcy przewód słuchowy jest zdecydowanie krótszy niż u dorosłych, dlatego patogeny chorobotwórcze wnikają do wnętrza ucha z większą łatwością. Powoduje to infekcje, których rozwój bywa gwałtowny. Jak rozpoznać zapalenia ucha u dzieci? Co zrobić w przypadku wystąpienia infekcji?

Zapalenie ucha u dziecka – przyczyny i objawy

Zapalenie ucha u dziecka może zdarzać się nawet kilka razy w roku. Problem ten dotyka zwłaszcza najmłodszych dzieci – niemowląt i przedszkolaków. Wraz z dorastaniem, ilość infekcji laryngologicznych ulega zmniejszeniu. Przyczyną częstych infekcji u małych dzieci są:

  • krótki przewód słuchowy i w związku z tym łatwiejsze wnikanie patogenów do ucha środkowego;
  • niedojrzały system odpornościowy;
  • częste przeziębienia, powodujące wtórne zainfekowanie ucha;
  • przerost migdałków;
  • alergie.

W przypadku  rozwinięcia się infekcji ucha środkowego, dzieci zwykle skarżą się na ból samego ucha lub miejsca bezpośrednio za uchem. Mówią o ucisku lub kłuciu. Poza tym zapaleniu ucha mogą towarzyszyć objawy ogólne – wysoka temperatura, nudności, wymioty, problemy z równowagą. Czasami można stwierdzić również sączenie się z ucha ropnej wydzieliny.

Zapalenie ucha u niemowlaka – objawy

Objawy zapalenia ucha u niemowlaka są trudniejsze do rozpoznania, ze względu na to, że dziecko samo nie jest w stanie powiedzieć o miejscu bólu. Rodziców powinny zaalarmować takie symptomy jak:

  • brak apetytu, odpychanie butelki lub piersi po kilku chwilach ssania, wskazujące na ból przy przełykaniu;
  • płacz i rozdrażnienie, nasilające się po położeniu dziecka na jednym z boków (np. do karmienia);
  • dotykanie przez dziecko okolic uszu;
  • zaczerwienie lub wydzielina w obrębie małżowiny usznej.

Zwykle infekcji uszu u dzieci towarzyszą inne objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel lub podwyższona temperatura. Dzieci są widocznie rozdrażnione, bardziej płaczliwe. Mają problemy ze snem, również w nocy.

laryngolog bada ucho dziecka

Co na ból ucha u dziecka?

Infekcja uszu u dzieci może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Leczenie należy dostosować do rodzaju patogenu, wywołującego objawy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza, który będzie w stanie dobrać odpowiedni sposób leczenie i szybko usunąć zarówno uciążliwy ból, jak i jego przyczynę.

Co na ból ucha u dziecka zalecają lekarze? W zależności od przyczyny choroby, mogą zapisać krople do uszu z antybiotykiem, środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (np. Ibuprofen). Możliwe jest również prowadzenie antybiotykoterapii ogólnej w postaci zastrzyków albo zastosowanie maści przeciwzapalnych bez antybiotyku, jeśli infekcja ma podłoże wirusowe.

Domowe sposoby na ból ucha

W warunkach domowych, ból ucha można zmniejszyć smarując okolice bezpośrednio za uszami olejkiem kamforowym. Można zastosować również kilka kropli podgrzanej lekko oliwki dla dzieci. Oliwkę można wkraplać bezpośrednio do uszu. Nieco łagodzi ból ucha u dziecka, pozwalając jednocześnie na bezinwazyjne oczyszczenie przewodu słuchowego z zalegającej wydzieliny.