Rumień zakaźny – częsta przyczyna czerwonych policzków u dzieci

rumień zakaźny

Rumieniec u dzieci często uważany jest za objaw zdrowia i dziecięcej witalności. W niektórych wypadkach czerwone policzki u dziecka mogą być jednak objawem  jednej z chorób wieku dziecięcego – rumienia zakaźnego. Czym jest rumień zakaźny, jakie są jego objawy i w jaki sposób można się zarazić? Jak postępować z dzieckiem po zdiagnozowaniu infekcji?

Rumieniec u dzieci – kiedy powstaje?

Czerwone poliki u dziecka nie są niczym dziwnym. Dziecięca skóra jest dużo cieńsza niż u osoby dorosłej, dlatego w przypadku czynników wywołujących rozszerzenie naczyń krwionośnych, pojawia się rumieniec. Zaróżowione policzki pojawiają się po spacerze w chłodny dzień, po wysiłku fizycznym, ale także jako dowód na silne emocje. Poza tym, objaw taki występuje również w przypadku podwyższonej temperatury ciała oraz niektórych chorób.  Jedna z nich jest dość powszechnie występującą chorobą wieku dziecięcego – rumień zakaźny.

Rumień zakaźny – choroba wirusowa wieku dziecięcego

Rumień u dzieci to infekcja wirusowa, wywoływana przez parwowirusa B19, który atakuje najczęściej przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym. Z wirusem tym miał styczność niemal każdy, nie u wszystkich osób dochodzi jednak do wystąpienia objawów choroby. W wieku wypadkach infekcja przebiega bezobjawowo. Patogen przenoszony jest drogą kropelkową, a jego okres inkubacji wynosi do dwóch tygodni. Warto zauważyć, że przechorowanie rumienia daje odporność na całe życie. Podobny skutek ma  infekcja bezobjawowa – w organizmie powstają przeciwciała, które chronią przed ponownym zarażeniem w przyszłości.

Rumień zakaźny – objawy

Rumień zakaźny u dzieci powoduje zwykle objawy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Da najczęściej występujących należą:

  • nieco podwyższona temperatura ciała, nieprzekraczająca zwykle 38oC;
  • objawy grypopodobne: ból mięśni i stawów, ból gardła, katar;
  • charakterystyczna wysypka na policzkach w kolorze czerwono-fioletowym, często w kształcie skrzydeł motyla (nos i broda pozostają chorobowo niezmienione);
  • rumień, w postaci charakterystycznych obrączek pojawiać może się również na ramionach , nogach i tułowiu;
  • skóra może swędzieć, jednak pozostaje sucha, bez łuszczenia i sączących wyprysków.

Zwykle, infekcję rumieniem zdiagnozować można dopiero po pojawieniu się charakterystycznej wysypki na twarzy. Wcześniejsze objawy są zbyt mało charakterystyczne.

Rumień u dzieci – sposoby postepowania

Obserwując czerwone policzki u dziecka i podejrzewając rumień zakaźny, warto skontaktować się z lekarzem. Rumień jest chorobą o zwykle łagodnym przebiegu, jednak można pomylić go z dużo bardziej niebezpieczną szkarlatyną.

Leczenie rumienia nie wymaga stosowania żadnych specjalnych środków. Ponieważ jest to infekcja wirusowa, nie stosuje się terapii antybiotykowej. W przypadku  gorączki można podać paracetamol. Wysypka  powoduje czasem uczucie swędzenia skóry, jednak mija bez pozostawiania widocznych śladów czy złuszczania się naskórka. Dziecko, u którego stwierdzono rumień zakaźny, powinno pozostać w domu aż do czasu całkowitego ustąpienia objawów.