Bolące sutki przed okresem – nie tylko. Poznaj wszystkie przyczyny

ból sutków - piersi

Problem bolących i tkliwych piersi dotyka kobiety w każdym wieku, a czasami nawet mężczyzn. Bolesność może być spowodowana wieloma czynnikami zarówno tymi naturalnymi, jak i bardziej poważnymi. Jedną z przyczyn są bolące sutki przed okresem jednak, aby niczego nie przegapić, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Bolące sutki przed okresem to jedna z częściej spotykanych dolegliwości, doświadczana przez kobiety niezależnie od wieku. Jednak łatwo pomylić ten ból z początkiem ciąży, a nawet innymi schorzeniami, które objawiają się tego typu symptomami. Dlatego, gdy występuje, zawsze warto zawrócić uwagę czy faktycznie jest to spowodowane zmianami hormonalnymi naturalnymi dla konkretnej fazy kobiecego cyklu, czy też nie są z nimi związane i występują niezależnie. W przypadku tej drugiej opcji konieczne jest wykonanie dalszej diagnostyki. Oczywiście nie trzeba od razu zamartwiać się swoim stanem zdrowia, gdyż często ten dyskomfort jest właśnie tym, na co wygląda — czyli bólem występującym przed okresem. Warto poznać przyczyny tego rodzaju dolegliwości i sposobów radzenia sobie z nim.

Czy ból sutków powinien niepokoić?

Zazwyczaj ból sutków spowodowany jest czynnikami związanymi z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety. W takich przypadkach nie ma powodu do niepokoju, chociaż sam ból może wywoływać nieprzyjemne odczucia i dyskomfort. Jednak po pewnym czasie znika wraz z końcem cyklu, który je wywołał. Zwrócić uwagę powinien ból niezwiązany ze zmianami hormonalnymi, który nie znika, a także towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Również niepokojący jest ból sutków u mężczyzn, który zazwyczaj świadczy o stanach chorobowych lub zaburzeniach hormonalnych. Dlatego zawsze warto obserwować swoje ciało i wszelkie wątpliwości rozwiewać wraz z lekarzem.

Ból sutków przyczyny

Przyczyny bólu sutków mogą mieć różne podłoże od tych związanych z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie po te bardziej niebezpieczne spowodowane poważnymi chorobami. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować dolegliwości i niezwłocznie udać się do lekarza, gdy tylko coś zaniepokoi. Do głównych przyczyn bólu sutków można zaliczyć m.in.:

  • fazy cyklu miesiączkowego — zwłaszcza przed okresem,
  • menopauza,
  • pokwitanie,
  • ciąża,
  • laktacja.

Oczywiście ból sutków może się również wiązać z urazami w tej okolicy, podrażnieniami i źle dobranym, kiepskiej jakości biustonoszem, który może powodować otarcia. Bolące sutki przed okresem to jedna z najczęstszych przyczyn występowania tego typu dolegliwości, jednak niejedyna. Ponadto może dotknąć osoby w każdym wieku niezależnie od tego, czy się dopiero wkracza w dorosłość, czy młodzieńcze lata ma się już dawno za sobą.

Poważne schorzenia objawiające się bólem sutków

Niestety nie wszystkie przyczyny bólu tej części ciała są związane z naturalnymi procesami. Zatem co oznacza ból sutków poza zmianami hormonalnymi i czy jest się czego bać? Czasami dolegliwości bólowe towarzyszą poważnym schorzeniom takim jak m.in.:

  • mastopatia — choroba włóknisto-torbielowa sutka,
  • brodawczak,
  • zapalenie sutka niezwiązane z ciążą i karmieniem piersią,
  • choroba Pageta — rzadki nowotwór złośliwy.

Jak widać, tego typu objawy mogą mieć również o wiele poważniejsze konsekwencje. Z tego powodu tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, a także samodzielne badanie piersi. Zazwyczaj poważniejszym dolegliwościom towarzyszą również inne symptomy takie jak guzki, owrzodzenie, świąd, zaczerwienienie, jednak nie jest to regułą.

Dlaczego sutki bolą przed okresem

Bolesność piersi wywołana nadchodzącym okresem, związana jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele przed tą fazą cyklu. Zatem dlaczego sutki bolą przed okresem? To pytanie zadaje sobie większość kobiet zmagająca się z tym nieprzyjemnym objawem. Spowodowane jest to znaczną zmianą stężenia hormonów, w wyniku którego gwałtownie wzrasta poziom progesteronu, a zmniejsza się poziom estrogenów. W wyniku czego sutki mogą być tkliwe i bolesne. Dodatkowo piersi mogą stać się nabrzmiałe, powiększone i wrażliwe nawet na najdrobniejszy dotyk wywołując dyskomfort. Na szczęście nieprzyjemne symptomy zazwyczaj znikają wraz z nastaniem okresu. Ponadto bolesność sutków przed okresem nie musi być regułą i towarzyszyć każdemu cyklowi miesiączkowemu.

Czy za każdym razem przed okresem bolą sutki?

Czy przed okresem zawsze bolą sutki? Ta dolegliwość związana jest ze zmianami hormonalnymi i ich stężeniem, które może się różnić w zależności od cyklu. Z tego powodu ból piersi nie musi towarzyszyć podczas każdego cyklu miesiączkowe. Zwiększenie dolegliwości bólowych w tym czasie może również powodować zła dieta lub nadmiar wody w organizmie. Dodatkowo w niektórych przypadkach ból może wystąpić podczas owulacji.

Tabletki antykoncepcyjne również mogą powodować ból sutków

Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać różne skutki uboczne, również bolesność i obrzmienie piersi. Czasami dolegliwość może występować w konkretnych fazach cyklu, jednak gdy towarzyszy przez dłuższy czas to konieczna jest zmiana środka antykoncepcyjnego na inny. Na szczęście na rynku dostępne są różne preparaty, dzięki czemu można dostosować odpowiedni rodzaj do własnych potrzeb. Również niektóre leki mogą wywoływać bolesność sutków np. leki przeciwdepresyjne.

Jak złagodzić ból sutków?

Niezależnie od tego, dlaczego boli sutek, można złagodzić nieprzyjemne objawy, stosując środki farmakologiczne, a także domowe sposoby uśmierzające ból.

Leki na ból sutków

Na bolące sutki przed okresem, a także ból wywołany innymi przyczynami można pomóc sobie stosując środki farmakologiczne działające ogólnie

  1. Paracetamol
  2. Ibuprofen

Nie należy stosować leków steroidowych działających miejscowo. W przypadku bólu spowodowanego ciążą przyjmowanie wszelkich leków powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Domowe sposoby na ból sutków

Można również zastosować domowe sposoby na ból sutków, takie jak ciepłe lub zimne okłady, które złagodzą objawy, przynosząc ulgę. Ponadto ważna jest dieta, która powinna być obfita w błonnik, który zwiększa wydalanie estrogenu z organizmu, tym samym zmniejszając stymulację hormonalną piersi. Tydzień przed okresem warto również ograniczyć spożycie soli, która przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie. Również redukcja stresu może złagodzić ból sutków przed okresem. Pomocne będą również okłady z oleju rycynowego zmniejszające obrzęk, zapalenie i łagodzące ból.

Jak bolą sutki przed okresem a jak w ciąży

Nie można jednoznacznie stwierdzić jak bolą sutki przed okresem a jak w ciąży. Ból może się objawiać z taką samą intensywnością. Dlatego w celu wykluczenia ciąży należy wykonać test ciążowy lub test z krwi HCG. Bolesność i obrzmienie piersi jest typowym objawem wczesnej ciąży. Ból sutków w ciąży spowodowany jest tworzeniem się kanalików mlecznych. Zazwyczaj występuje pomiędzy 4 a 8 tygodniem od zapłodnienia i w odróżnieniu od bólu związanego z okresem może się utrzymać przez cały okres ciąży.

Ból sutków podczas karmienia piersią

Podczas karmienia piersią również może wystąpić tkliwość i bolesność sutków. Powodem może być nadmiar pokarmu lub zbyt płytki chwyt dziecka podczas ssania powodujący podrażnienia sutków. Dodatkowo sutki mogą być bardziej wrażliwe, nim ciało się przyzwyczai do karmienia. W takim przypadku konieczne jest nauczenie się prawidłowego przykładania dziecka do piersi i częste karmienie. Na rynku dostępne są różne maści łagodzące podrażnienia sutków wywołane karmienie, które są bezpieczne dla noworodków. Pomogą również okłady i wygodny biustonosz.

Jakie są przyczyny bólu sutków u mężczyzn

Ból sutków u mężczyzn występuje rzadziej i jest zazwyczaj związany z problemami zdrowotnymi. Do głównych przyczyn tego typu dolegliwości u mężczyzn można zaliczyć m.in.:

  • zapalenie sutka najczęściej o podłożu bakteryjnym,
  • zaburzenia hormonalne,
  • rak sutka.

Bolące sutki mogą wiązać się również z okresem dojrzewania. Młodzi chłopcy mogą w tym czasie zaobserwować bolesność, a nawet niewielkie guzki, które zazwyczaj wywołane są zawirowaniami hormonalnymi i same znikają po pewnym czasie.

Badanie piersi

badanie piersi

Badanie piersi jest niezwykle ważne w celu wykrycia w porę poważniejszych schorzeń. Tylko wczesne wykrycie zmian daje możliwość ich wyleczenia. Dlatego tak ważna jest obserwacja swojego organizmu i konsultowanie z lekarzem wszelkich niepokojących objawów. Badanie piersi można wykonać samemu w domu — w ten sposób można wyczuć nawet małe guzki. Jeżeli zauważy się jakieś zmiany bądź zgrubienia, warto zrobić USG piersi. Dolegliwości bólowe lub zauważalne zmiany mogą wywoływać również torbiele, cysty i brodawczaki. Niepokojącym objawem jest również sącząca się wydzielina, która również jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem

Bolące sutki przed okresem to nie jedyna przyczyna dolegliwości bólowych

Bolące sutki przed okresem to jedna z najczęstszych przyczyn dyskomfortu jednak niejedyna. Przyczyny tego typu dolegliwości mogą być różne i być związane z ciążą, przekwitaniem lub poważnymi schorzeniami. Dlatego, jeżeli wykluczy się naturalne powody takiego stanu, to konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Z bólem sutków można sobie radzić, stosując leki łagodzące ból, a także domowe sposoby np. ciepłe okłady. Warto również pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych, które wyeliminują podejrzenie poważniejszych dolegliwości.