Swędzenie pochwy – jakie domowe sposoby przyniosą ulgę?

swędzenie pochwy

Swędzenie pochwy jest problemem wielu kobiet, często nawracającym i dość wstydliwym. Swędzenie, pieczenie, a czasem również inne przykre objawy skutecznie odbierają możliwość normalnego, codziennego funkcjonowania. Przyczyny problemu mogą być różne, jednak zawsze warto szukać szybko pomocy. W aptekach znaleźć można wiele środków, także bez recepty, pozwalających na zmniejszenie objawów i usunięcie przyczyny swędzenia. Można wypróbować również domowe sposoby na swędzenie pochwy.

Swędzenie warg sromowych – przyczyny

Swędzenie i pieczenie warg sromowych, zaczerwienienie w okolicach narządów płciowych, upławy lub bolesne kłucie w pochwie mogą być konsekwencją różnych dolegliwości, infekcji lub urazów. Do najbardziej powszechnych należą:

  • infekcje grzybicze, spowodowane niekontrolowanym namnażaniem się drożdżaków, na przykład po antybiotykoterapii, uszkadzającej naturalną florę bakteryjną pochwy i niekorzystnie wpływającej na pH;
  • zakażenia bakteryjne i pierwotniakowi (np. rzęsistkiem pochwowym);
  • podrażnienia mechaniczne w rezultacie stosunków płciowych bez lubrykantu, używania tamponów;
  • zaburzenia i zmiany hormonalne, mające wpływ na stan błony śluzowej pochwy (np. w czasie klimakterium);
  • zaburzenia pH pochwy spowodowane nieprawidłowymi kosmetykami, zapachowymi podpaskami, stosowaniem niektórych detergentów, noszeniem nieprzewiewnej bielizny.

Zdarza się, że swędzenie pochwy bywa objawem również poważniejszych problemów zdrowotnych, np. raka sromu. Takie przypadki są jednak dość rzadkie. Niezależnie od przyczyny świądu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który pomoże w fachowy sposób usunąć przyczynę, a nie tylko objawy.

Swędzenie pochwy – jak złagodzić

Do popularnych sposobów na złagodzenie objawów takich jak swędzenie warg sromowych, jest zastosowanie dostępnych w aptece preparatów na infekcje intymne. Globulki i maści do stosowania miejscowego oraz preparaty w tabletkach pozwalają na skuteczne pozbycie się infekcji, niezależnie od tego, czy spowodowana została przez grzyby, czy bakterie. Skuteczność tych środków wynika z łączenia w jednym preparacie kilku substancji aktywnych. Co ważne, usuwają one ból i swędzenie już w kilka chwil po użyciu, jednocześnie rozpoczynając eliminację patogenów i stanu zapalnego.

Grzybica pochwy – domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości

Jednym z najczęstszych powodów swędzenia sromu jest grzybica pochwy – domowe sposoby na zmniejszenie dolegliwości obejmują:

  • nasiadówki z rumianku, szałwii, tymianku lub aloesu i sody oczyszczonej, pozwalające zmniejszyć ból, świąd i przywracające prawidłowe pH;
  • zastąpienie mydła żelem do higieny intymnej, na bazie kwasu mlekowego;
  • zmiana bielizny na bawełnianą, przewiewną, rezygnacja ze stringów i używania tamponów oraz perfumowanych podpasek;
  • zastosowanie dostępnych w aptece bez recepty środków przeciwgrzybiczych.

Jeśli pomimo zastosowania dostępnych metod, problem nie ustępuje, jak najszybciej należy umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Może się przecież okazać, że doszło do zakażenia bakterią lub pierwotniakiem, albo swędzenie warg sromowych jest objawem choroby wenerycznej. Im szybciej podjęte zostanie leczenie, tym szybciej nastąpi poprawa.

Swędzenie pochwy – domowe sposoby na profilaktykę problemu

Domowe sposoby na profilaktykę swędzenia pochwy obejmują przede wszystkim prawidłową higienę, z zastosowaniem delikatnych preparatów do higieny intymnej z dodatkiem kwasu mlekowego, a także dostarczanie w diecie odpowiedniej ilości fermentowanych produktów mlecznych. Jogurty i kefiry stanowią naturalne prebiotyki,  wspierające florę bakteryjną pochwy. Dzięki temu infekcje i swędzenie pochwy zdarzają się dużo rzadziej.