Kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić? Najważniejsze wskazówki dla każdego

wypadanie wlosow

Wypadanie włosów to w stu procentach naturalny proces, który dotyka każdego z nas. Codziennie tracimy wiele włosów, co jest całkowicie normalne i nie powinno nas martwić. Włosy mają swój cykl życia, dlatego też po pewnym czasie je tracimy. Warto jednak wiedzieć, kiedy wypadanie włosów powinno niepokoić i kiedy należy skorzystać z usług medycznych.

Normalne wypadanie włosów – ile włosów tracimy każdego dnia?

Każdy włos na naszej głowie przechodzi przez fazę wzrostu, fazę przejściową oraz fazę spoczynku. Po zakończeniu swojego cyklu włos wypada, a w jego miejscu zaczyna rosnąć nowy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdego dnia wypada nam od 50 do 100 włosów. Jest to jednak częścią naturalnego procesu i nie powinno budzić żadnych obaw. Włosy mogą wypadać podczas czesania, mycia, a nawet podczas snu, co oznacza, że nie mamy nad tym żadnej kontroli. Istotne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że niewielka utrata włosów jest zjawiskiem normalnym i nie świadczy o problemach zdrowotnych. Zbyt częste wypadanie włosów może jednak budzić pewne obawy.

Nadmierne wypadanie włosów – kiedy warto zacząć się martwić?

Pomimo że codzienne wypadanie włosów jest normalne, to zdarzają się sytuacje, kiedy ich utrata staje się bardziej intensywna i wymaga pewnej troski. Jeśli zauważasz, że na poduszce, szczotce lub w odpływie prysznica znajduje się coraz więcej włosów, może to być znak, że dzieje się coś niedobrego. Warto zwrócić uwagę chociażby na przerzedzenia włosów, kiepską objętość fryzury lub pojawienie się obszarów łysienia. Takie objawy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, dlatego nie wolno ich bagatelizować.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów – co może być powodem?

Nadmierne wypadanie włosów zwykle jest powiązane ze stresem, który może prowadzić do zaburzeń w cyklu wzrostu włosa. Przewlekły stres nierzadko przyczynia się do tego, że więcej włosów przechodzi do fazy telogenu, co skutkuje ich nadmiernym wypadaniem. Dosyć częstą przyczyną wypadania włosów są też szeroko pojęte problemy hormonalne. Mogą to być chociażby choroby tarczycy, menopauza czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Zdarza się, że wspomniane przypadki prowadzą do osłabienia włosów, a w efekcie – do ich wypadania. Oprócz tego niebezpieczna jest też niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze. Jeśli nie jest ona bogata w żelazo, cynk czy odpowiednie witaminy, to może prowadzić do osłabienia włosów i ich nadmiernej utraty. Choć samo wypadanie włosów nie stanowi zagrożenia dla życia czy zdrowia, to może być symptomem wielu chorób. Dlatego też nie należy go bagatelizować.

Jakie kroki podjąć, gdy wypadanie włosów staje się problemem?

Jeżeli zauważysz, że wypadanie włosów staje się problemem, to musisz szybko zidentyfikować przyczynę i znaleźć skuteczne rozwiązanie. W takim przypadku należy jak najszybciej zadbać o zdrową dietę, bogatą w niezbędne witaminy i minerały. Regularne badania kontrolne powinny pomóc w wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych, dlatego też ich wykonywanie jest powszechnie rekomendowane. W kontekście profilaktyki polecane jest też unikanie stresu i dbanie o higienę skóry głowy. W przypadku, gdy wypadanie włosów ma poważniejsze podłoże i jest chociażby związane z łysieniem plackowatym, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli zastanawiasz się, kiedy powinno niepokoić wypadanie włosów, to pamiętaj, że każdą wątpliwość warto dla swojego spokoju przedyskutować z lekarzem. Dzięki temu nabierzesz pewności, że wypadanie włosów nie jest związane z rozwojem żadnych chorób.