Ile czasu i jak gotować kukurydzę żeby była miękka?

kukurydza

Gotowana kukurydza kojarzy się ze smakiem późnego lata i niezobowiązującymi spotkaniami w gronie przyjaciół. Dla jedynych to smak dzieciństwa, dla innych kulinarny powiew Ameryki. Coraz bardziej popularne kolby kupić można już ugotowane, jednak przygotowane samodzielnie będą dużo bardziej aromatyczne. Jak gotować kukurydzę, żeby była naprawdę smaczna?

Jak wybrać kukurydzę do gotowania?

Zanim zacznie się gotować kukurydzę i przygotowywać z niej apetyczną, aromatyczną przekąskę, należy dokonać odpowiedniego wyboru kolby. Kukurydzę dostać można bez problemu w większości sklepów warzywnych i na odpowiednich stoiskach w supermarketach. Koniecznie trzeba jednak zwrócić uwagę na świeżość kolb. Liście powinny być zielone, łatwo odchodzące od kolby. Ziarna powinny żółte, równej wielkości. Wysuszona kukurydza o zbyt przejrzałych lub niedojrzałych, białych ziarnach, nie będzie smaczna nawet mimo odpowiedniego gotowania.

Jak gotować kukurydzę?

Gotowanie kukurydzy nie jest zbyt skomplikowane, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Ich przestrzeganie gwarantuje uzyskanie dokładnie takiej kukurydzy, na jaką mamy ochotę.

Jak gotować kukurydzę krok po kroku:

  1. Obierz kolby z liści i wszystkich ciągnących się wokół nasion włosków, odkrój twarde końcówki.
  2. Włóż kolby do niezbyt głębokiego, sporego garnka i zalej wodą.
  3. Postaw garnek na ogniu i doprowadź do wrzenia. Posłodź wodę – ok. pól łyżki cukru na każdą kolbę. Nie dodawaj soli.
  4. Gotuj przez ok. 15 minut, obracając widelcem, aby zapewnić równomierne gotowanie nasion po obu stronach kolby.
  5. Ugotowaną kukurydzę odcedź, polej masłem i oprósz solą. Można użyć również innych dodatków smakowych, zgodnie z uznaniem.

Ile gotować kukurydzę?

To, ile gotuje się kukurydza zależy od kilku czynników. Po pierwsze, krajowa kukurydza cukrowa wymaga dłuższego gotowania niż odmiany sprowadzane z innych krajów. Czas gotowania kukurydzy należy również dostosować do swoich preferencji smakowych i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Trzeba jednak pamiętać, że kukurydza gotowana zbyt długo, zamiast się rozgotować, stwardnieje. Dodanie soli również nie pomaga w jej gotowaniu – kolby stają się w osolonej wodzie twarde i skórzaste. To dlatego ugotowane kolby solimy dopiero tuż przed konsumpcją.

Jak ugotować kukurydzę, żeby była miękka?

Co więc zrobić, jeśli zależy nam na miękkiej, rozpływającej się w ustach kolbie, a nie trzaskających podczas gryzienia twardawych ziarnach? Wystarczy pamiętać, że:

  • Po 5 minutach gotowania kukurydza jest sprężysta, zwięzła, ale nie twarda. Osoby, które lubią uczucie chrupania kukurydzanych ziaren, wybierają taką.
  • Po 15 minutach kukurydza jest miękka, ale nie rozgotowana. Nie jest również bardzo kremowa, jej konsystencja przypomina tę, jaka mają ziarna kukurydzy z puszki.
  • Po czasie przekraczającym 20 minut, kukurydza stwardnieje. Jeśli przegapiło się moment na jej wyjęcie, trzeba gotować kolejnych 20-25 minut – w taki sposób uzyskać można idealnie kremową, miękką kukurydzę.

Jak w przypadku większości działań w kuchni, ugotowanie idealnej kukurydzy wymaga nieco wprawy i kilku prób. Wysiłek jednak się opłaci – żadna pakowana próżniowo kolba nie zastąpi  świeżo ugotowanej, parującej, polanej masłem czosnkowym i oprószonej solą morską.