Lawenda, kiedyś kojarząca się jednoznacznie z klimatem prowansalskim, obecnie coraz częściej gości również w naszych ogrodach. To piękna, wieloletnia roślina, zachwycająca fioletem kwiatostanów i wyjątkowym zapachem. Ze względu na dużą zawartość olejku eterycznego o wszechstronnym zastosowaniu, lawenda jest wykorzystywana na susz do pachnących woreczków. Jak prawidłowo suszyć lawendę, żeby nie stracić jej najcenniejszych właściwości?
Do czego służy suszona lawenda?
Lawenda to bylina, dorastająca, w zależności od odmiany, do pół metra wysokości. Tworzy zwarte, krzaczaste rośliny, poddające się modelowaniu poprzez odpowiednie przycinanie. Zawarte w kwiatostanach olejki eteryczne mają korzystny wpływ na człowieka. Koją nerwy, uspokajają, ułatwiają zasypianie. Poza tym przyjemnego dla ludzi zapachu nie znoszą komary ani mole. Z tego względu susz lawendowy wykorzystywany jest do wypełniania woreczków z tkaniny, które następnie wiesza się w szafach i wkłada do szuflad. Nadają one przyjemny zapach przechowywanej odzieży bądź pościeli, jednocześnie chroniąc przed molami.
Jak ścinać lawendę do suszenia?
Lawenda kwitnie od czerwca do października, jednak najwyższe stężenie cennych olejków występuje w lipcu i sierpniu. Jak ścinać lawendę do suszenia? Ważnych jest kilka kwestii:
- Ścinanie lawendy należy prowadzić, zanim kwiaty całkowicie się rozwiną (wówczas cały olejek zamknięty jest w kwiatostanach);
- Ścina się rośliny suche, nie po deszczu i dopiero kiedy obeschną z porannej rosy;
- Chociaż do woreczków wykorzystuje się same kwiatostany, to ścinać należy je łącznie z łodygami, jak na bukiety;
- Do ścinania lawendy najlepszy będzie niewielki, ostry sekator (jak do ścinania ziół).
Lawenda – suszenie i przechowywanie
Ściętą lawendę należy przygotować do suszenia, dzieląc na nieduże bukieciki. Łodygi roślin w poszczególnych bukietach trzeba związać sznureczkiem lub zabezpieczyć gumką. Następnie, gotowe do suszenia wiązanki umieszcza się na przygotowanej w tym celu lince (takiej, jak do suszenia prania), kwiatostanami w dół i zostawia na około tydzień, do całkowitego wysuszenia.
Suszenie lawendy jest zakończone, kiedy w roślinach nie wyczuwa się już żadnych oznak wilgoci, a kwiatostany bez trudu oddzielić można od łodyg. Suche kwiaty lawendy należy niezwłocznie wykorzystać do napełniania przygotowanych wcześniej woreczków, wykonanych z przewiewnej, przepuszczającej zapachy tkaniny. Zwykle używa się len, jutę lub tkaninę bawełnianą, ale sprawdzą się również torebeczki z organzy. Jeśli kwiaty mają być wykorzystane w późniejszym terminie, należy przechowywać je w dużym szklanym słoju, szczelnie zakręcone, w chłodnym miejscu.
Lawenda – jak suszyć, żeby nie stracić zapachu i koloru?
Jak suszyć lawendę, żeby nie stracić jej pięknej fioletowej barwy i zapachu, na którym nam tak zależy? Kluczowe znaczenie mają:
- odpowiednie miejsce – zacienione, ale przewiewne – weranda, strych, zadaszony taras;
- temperatura – nieprzekraczająca 40oC;
- czas – lawenda w naturalny sposób schnie około tygodnia.
Szybsze suszenie lawendy, na słońcu lub z użyciem grzejników, doprowadzi do blaknięcia kwiatostanów. Poza tym olejki eteryczne, odpowiedzialne za zapach, w wyższej temperaturze ulotnią się i susz stanie się bezwartościowy.